Έθιμα

ΑΕΕΣΚ

ΣΦΟΚ

» » » 10η Αγωνιστική | Κορακοβούνι - Μ.Α.Ν.Ο. Αχιλλέας 1 - 0

Νίκη για την ομάδα του Κορακοβουνίου απέναντι σε μια καλή ομάδα αυτή του Αχιλλέα Παραλίου Άστρους στο γήπεδο του Κορακοβουνίου. Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κορακοβουνίου μπήκε δυνατά στο δεύτερο χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 48' να ανοίξει το σκορ ύστερα από κεφαλιά του...

...Αθανάσιου Κουλεντιανού καθώς η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στο 64 ύστερα από ωραία προσπάθεια και με δυνατό σουτ ο Κώστας Λυτρίβης άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Κορακοβουνίου. Μετά από λίγο η ομάδα του Κορακοβουνίου έμεινε με 10 παίχτες λόγω (δίκαιης) αποβολής του Ιωάννη Λυτρίβη με 2η κίτρινη. Η ομάδα του Παραλίου ανέβηκε πίεσε και προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση χάνοντας 2 καλές ευκαιρίες μετά από 2 συνεχόμενες εκτελέσεις κόρνερ.

Η ομάδα του Κορακοβουνίου είχε την ευκαιρία να φτάσει σε 2 γκολ μετά από αντεπιθέσεις στην μία περίπτωση από πλάγιο σουτ του Ανδρέα Μπακάλη και στην δεύτερη ύστερα από όμορφη απόκρουση του τερματοφύλακα του Αχιλλέα σε πλασέ του Ανδρέα Λάμπρου.

Η περιγραφή του αγώνα από το Korakovouni WebRadio

11.00 Έναρξη αγώνα - Ά ημίχρονο.
11.20 Ευκαιρία για το Κορακοβούνι. (21')
11.26 Καλές προοπτικές και χαμένη ευκαιρία για τον Αχιλλέα. Πλάγιο σουτ και η μπάλα άουτ. (27')
11.37 Μεγάλη ευκαιρία από τον Λάμπρου Ανδρέα (Κορακοβούνι) έπειτα από λανθασμένη έξοδο του   τερματοφύλακα του Αχιλλέα. Η μπάλα πέρασε πάνω από την οριζόντια δοκό. (38')
11.47 Τέλος Ά ημιχρόνου (45' +2')

(σχόλιο από το γήπεδο: Το παιχνίδι του Ά ημιχρόνου ήταν παιχνίδι κέντρου με λίγες ευκαιρίες για την κάθε ομάδα. Η πιο κλασσική ευκαιρία ήταν στο 38', όταν στη λάθος έξοδο του τερματοφύλακα του Αχιλλέα, ο Ανδρέας Λάμπρου δε κατάφερε να ανοίξει το σκορ)

12.00 Έναρξη ΄Β ημιχρόνου.
12.00 Νέα ευκαιρία του Κορακοβουνίου με τον Αθ. Κουλεντιανό, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. (46')
12.17 ΓΚΟΛ για το Κορακοβούνι, σκόρερ ο Κ. Λυτρίβης με δυνατό ευθύβολο σούτ (64')
12.22 Αποβολή για το Κορακοβούνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα, Ιωάννης Λυτρίβης (69')    +    →
12.34 Ευκαιρία για τον Αχιλλέα που δε μπόρεσε να ισοφαρίσει. Η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι (81')
12.48 Λήξη Αγώνα με νικήτρια την ομάδα του Κορακοβουνίου και σκορ 1 - 0 (45' + 3')